Het dodental na de brand op de Filipijnse veerboot MV June is opgelopen naar 35. Dat meldt de lokale autoriteiten. Nog zeker 54 mensen worden vermist. Slechts 43 van de meer dan 130 opvarenden zijn levend teruggevonden.
De brand brak woensdagavond uit, lokale tijd, terwijl het schip op weg was van de hoofdstad Manila naar Coron in het westen van de Filipijnen. Gisterochtend was nog sprake van vijf doden, maar al snel werd duidelijk dat het aantal slachtoffers fors zou stijgen.
De oorzaak van de brand is vooralsnog onbekend. Een officieel onderzoek is gestart.
Wat speelt er?
- De brand brak woensdagavond uit op de MV June, onderweg van Manila naar Coron
- Het schip had ruim 130 mensen aan boord
- Het dodental is gestegen van 5 naar 35 bevestigde doden
- 54 mensen worden nog vermist
- Er zijn 43 overlevenden gered
- De oorzaak van de brand is nog onduidelijk
Reddingsoperatie bemoeilijkt door weer en hitte
De reddingswerkers hadden het zwaar tijdens de operatie. Sterke stroming en slecht weer zorgden voor gevaarlijke omstandigheden op het water. Daarbij was het voor hulpverleners nauwelijks mogelijk om het brandende schip te betreden vanwege de extreme hitte en de dichte rookontwikkeling.
Ondanks de moeilijke omstandigheden bleven reddingsteams zoeken naar overlevenden en vermisten. Tot nu toe leverde dat 43 geredde opvarenden op.

“Het vuur verspreidde zich razendsnel”
Overlevende Arnulfo Nokki Villanueva vertelt in een video van het Filipijnse nieuwsmedium News5 hoe chaotisch het er aan boord aan toeging. “Het vuur verspreidde zich snel. Toen viel ik op de grond en verbrandde mijn rug”, zegt hij.
Villanueva sprong uiteindelijk uit een raam om te ontsnappen. “Ik wilde een reddingsvest pakken, maar dat lukte niet omdat mensen op me trapten. Iedereen was in paniek.”
Moeder wacht op nieuws over vermiste dochter
In een opvangcentrum in de kustplaats Turda wacht Lira Daco op nieuws over haar 20-jarige dochter Cyriel. Ze heeft nog niets gehoord. “Het is pijnlijk om te bedenken dat je kind om hulp smeekte terwijl ze levend verbrandde”, zegt ze.
Daco maakt zich ook zorgen over een mogelijke identificatie van haar dochter. “Het zou oké zijn als ze gewoon verdronken was en we haar lichaam konden bergen en haar een waardige begrafenis konden geven, maar nu kunnen we haar niet herkennen of omhelzen.”
Filipijnen vaker getroffen door scheepsbranden
De Filipijnen bestaan uit meer dan 7.000 eilanden, waardoor veerboten een cruciale rol spelen in het transport tussen eilanden. Het land heeft een lange geschiedenis van scheepsrampen, mede door overbelading, verouderde vloten en weersomstandigheden op open zee.
Veiligheidsorganisaties hebben al meerdere keren gewaarschuwd voor de risico’s van de binnenlandse scheepvaart in de regio.
Onderzoek moet uitwijzen hoe brand kon uitbreken
Hoe de brand op de MV June precies kon ontstaan, is op dit moment nog niet bekend. De Filipijnse autoriteiten zijn een onderzoek gestart naar de toedracht. Dat onderzoek moet ook duidelijk maken of alle veiligheidsprotocollen aan boord zijn nageleefd.
Intussen gaat de zoektocht naar de 54 vermiste opvarenden door. De kans op nieuwe vondsten neemt met het verstrijken van de tijd echter steeds verder af.
