42 Palestijnen met visum eindelijk in Nederland na maandenlange strijd om vertrek uit Gaza

Delen

Na maanden van wachten, juridische procedures en politieke discussie zijn 42 Palestijnen uit Gaza in 2026 alsnog op Schiphol aangekomen. De groep — bestaande uit studenten, werknemers en hun gezinsleden — had al lang een geldig visum voor Nederland, maar kon lange tijd niet vertrekken omdat de Nederlandse overheid hen aanvankelijk niet actief wilde helpen bij de complexe en gevaarlijke reis uit het oorlogsgebied.

Emotioneel weerzien op Schiphol

Op de aankomsthal van Schiphol speelden zich aangrijpende taferelen af. NOS-verslaggever Sander van Hoorn was aanwezig en beschreef het moment als een “emotioneel weerzien”. Familieleden die eerder uit Gaza waren gevlucht, stonden de nieuwkomers op te wachten met tranen in de ogen en uitgestrekte armen.

De vreugde was echter gemengd met verdriet. Veel van de aangekomen Palestijnen lieten dierbaren achter in Gaza, waar het dagelijks leven nog altijd wordt beheerst door oorlog en humanitaire crisis. De opluchting over de eigen veiligheid ging hand in hand met zorgen om wie er nog achterbleef.

Voor velen in de aankomsthal was het een moment dat maanden van onzekerheid en angst afsloot. Toch beseften zij maar al te goed dat hun verhaal er één is van relatief geluk, terwijl honderdduizenden anderen geen uitweg hebben.

Wie zijn de 42 aangekomen Palestijnen?

De groep die op Schiphol landde is divers van samenstelling. Het gaat niet om vluchtelingen zonder papieren, maar om mensen die al officieel recht hadden op verblijf in Nederland. Toch werden zij maandenlang in onzekerheid gelaten over hoe zij het land zouden kunnen bereiken.

  • 3 personen met een geldig werkvisum voor Nederland
  • 21 studenten die ingeschreven staan aan Nederlandse onderwijsinstellingen
  • 18 meereizende gezinsleden van de visum- en paspoorthouders

Al deze mensen hadden hun juridische status al geregeld, maar bleven maandenlang vast in Gaza door het ontbreken van actieve Nederlandse ondersteuning bij de organisatie van de reis.

KLM-vliegtuig op de landingsbaan van Schiphol, dat een inkijkje biedt in de internationale luchtvaart en het reizen.
Foto: Martijn Stoof / Pexels

Nederland voelde zich aanvankelijk niet verantwoordelijk

Het kabinet stelde in eerste instantie dat de verantwoordelijkheid van de Nederlandse overheid beperkt was. Men achtte het voldoende om toestemming te vragen aan de Israëlische autoriteiten voor vertrek — verdere logistieke of diplomatieke hulp bij de organisatie van de reis vond men niet noodzakelijk.

Daarmee liet Nederland de betrokkenen feitelijk aan hun lot over in een van de gevaarlijkste en moeilijkst bereikbare gebieden ter wereld. Het standpunt was dat Nederland geen volledige evacuatieoperatie hoefde uit te voeren voor mensen die geen Nederlands staatsburger zijn, ook al hadden zij geldige visa.

Dit standpunt stuitte op felle kritiek vanuit de samenleving, het onderwijs en de rechtszaal. De druk om bij te draaien werd met de weken groter.

Weken van discussie en juridische druk

De koerswijziging van het kabinet kwam er niet vanzelf. Universiteiten die de studenten hadden toegelaten, uitten publiekelijk hun ongenoegen over het uitblijven van overheidssteun. Zij wezen erop dat het hier ging om mensen die rechtmatig en op uitnodiging naar Nederland zouden komen.

Daarnaast werden juridische procedures opgestart om de Nederlandse overheid te dwingen haar verantwoordelijkheid te nemen. In die procedures stond centraal welke zorgplicht Nederland heeft ten aanzien van mensen die een geldig visum bezitten maar door omstandigheden buiten hun schuld niet kunnen reizen.

Uiteindelijk leidde de combinatie van maatschappelijke druk, universitaire lobby en juridische procedures ertoe dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn positie herzag en overging tot actieve diplomatieke ondersteuning.

Van Gaza naar Jordanië naar Nederland: de route

Het ministerie van Buitenlandse Zaken omschreef de uitgevoerde actie niet als een evacuatie, maar als “diplomatieke ondersteuning” die noodzakelijk was om de reis mogelijk te maken. In die hoedanigheid werkte Nederland samen met andere landen en internationale hulporganisaties om de logistiek in goede banen te leiden.

De reis zelf was allesbehalve eenvoudig. Vanuit Gaza werden de reizigers begeleid naar de grens met Israël. Dat traject alleen al vereist afstemming met meerdere partijen en brengt serieuze veiligheidsrisico’s met zich mee in het huidige conflict.

Vanuit Israël reisde de groep door naar Jordanië, waar de betrokkenen hun reisdocumenten persoonlijk moesten ophalen. Vervolgens vertrokken zij vanuit Jordanië richting Nederland, waar zij uiteindelijk veilig op Schiphol landden.

Kritiek op de trage besluitvorming

Hoewel de aankomst van de 42 Palestijnen als een positieve uitkomst wordt gezien, klinkt er ook kritiek op hoe lang het heeft geduurd voordat Nederland in actie kwam. Critici wijzen erop dat de betrokkenen maandenlang in onzekerheid en gevaar hebben gezeten, terwijl zij juridisch gezien al recht hadden op verblijf in Nederland.

De vraag die ook na deze actie blijft hangen, is wat de precedentwerking is van deze zaak. Zijn er nog meer mensen met geldige Nederlandse visa die vastzitten in conflictgebieden en op vergelijkbare ondersteuning wachten? En hoe snel handelt de overheid in zulke gevallen de volgende keer?

Mensenrechtenorganisaties en advocaten die betrokken waren bij de juridische procedures zeggen dat deze zaak aantoont dat overheidssteun wél mogelijk is — maar dat burgers en organisaties daar soms hard voor moeten vechten.

Een nieuwe start in Nederland

Voor de 42 aangekomen Palestijnen begint nu een nieuw hoofdstuk. De studenten kunnen alsnog aan hun opleiding beginnen, de werknemers kunnen hun nieuwe baan oppakken en gezinsleden kunnen hun leven in Nederland opbouwen. De aankomst op Schiphol markeert het einde van een lange en uitputtende strijd — en tegelijk een nieuw begin, ver van het thuis dat zij gedwongen achterlieten.

Redactie
Redactie
ThemaNieuws.nl brengt dagelijks actueel nieuws over uiteenlopende thema's, geschreven en samengesteld door de redactie.

Net binnen

Lees ook