De Formule 1-Grand Prix in Maleisië begon op een manier die niemand had verwacht. Meerdere auto’s vielen uit tijdens de formatieronde, waarna coureurs noodgedwongen een software-update moesten uitvoeren om überhaupt aan de race te kunnen beginnen. Max Verstappen, Kimi Antonelli en Lewis Hamilton spraken achteraf over een “bizarre” situatie.
De problemen tijdens de formatieronde zorgden voor grote verwarring op de grid en in de pitlane. Teams werkten op het laatste moment aan de auto’s om de storingen te verhelpen, terwijl de spanning onder coureurs en fans opliep.
Hamilton liet na afloop weten dat dit niet de manier is waarop de sport zich moet presenteren. “Dit is niet wat je wilt voor de sport”, zei de meervoudig wereldkampioen. Zijn woorden vatten het gevoel op de grid goed samen.
Wat speelt er precies?
- Meerdere Formule 1-auto’s vielen uit tijdens de formatieronde in Maleisië
- De oorzaak lag bij een softwareprobleem dat meerdere teams trof
- Coureurs moesten een nood-software-update uitvoeren voordat de race kon beginnen
- Verstappen, Antonelli en Hamilton reageerden verbaasd en kritisch op de situatie
- De gang van zaken leidde tot kritiek op de betrouwbaarheid van de huidige F1-technologie
Verstappen, Antonelli en Hamilton: “Niet normaal”
Max Verstappen stond niet bekend om zijn geduld in dit soort situaties, en ook in Maleisië liet hij zijn frustratie blijken. De Nederlander kon nauwelijks geloven wat er zich voor zijn ogen afspeelde op de grid.
Kimi Antonelli, de jonge Ferrari-coureur die dit seizoen steeds meer van zich laat horen, vergeleek de situatie met een kinderrace. “Het leek wel de LEGO-race”, zei hij, waarmee hij de chaotische en onprofessionele aanblik van de formatieronde omschreef.
Lewis Hamilton sloot zich aan bij de kritiek. De Brit benadrukte dat zulke technische problemen op het hoogste niveau van de autosport niet thuishoren, zeker niet op het moment dat miljoenen kijkers wereldwijd meekijken.

Software-update als noodoplossing
Om de race toch door te laten gaan, kozen de betrokken teams voor een ongebruikelijke ingreep. Technici voerden tijdens de vertraging een software-update uit op de getroffen auto’s, zodat de systemen opnieuw correct konden functioneren.
Het is uitzonderlijk dat zo’n ingreep vlak voor of tijdens de startprocedure plaatsvindt. Normaal gesproken worden alle systemen ruim van tevoren getest en goedgekeurd. Dat het nu toch mis ging, roept vragen op over de voorbereiding en de complexiteit van de huidige F1-technologie.
Complexe software, grote risico’s
Moderne Formule 1-auto’s zijn voor een groot deel afhankelijk van geavanceerde software. Die software regelt onder meer de motorinstellingen, het energieherstelsysteem en de communicatie tussen auto en pitlane. Een storing daarin kan grote gevolgen hebben, ook voor de veiligheid.
Teams investeren enorme bedragen in de ontwikkeling en het testen van deze systemen. Dat maakt de technische problemen in Maleisië des te opvallender.
Kritiek op de organisatie en de sport
De chaos in de formatieronde leidde niet alleen tot frustratie bij de coureurs, maar ook tot bredere kritiek op hoe de Formule 1 omgaat met technische storingen. Fans en analisten vroegen zich af hoe zoiets op dit niveau kan gebeuren.
Hamilton verwoordde het gevoel van velen. Zijn uitspraak, “Dit is niet wat je wilt voor de sport”, wijst op een dieper ongemak. De Formule 1 wil zichzelf profileren als het toppunt van technologische innovatie. Een dag als die in Maleisië past daar slecht bij.
Race kon uiteindelijk toch van start
Na het oplossen van de softwareproblemen kon de race alsnog beginnen. De vertraging zorgde voor extra spanning, maar ook voor verlichting bij teams en officials die gevreesd hadden voor een neutralisatie of uitstel van de race.
De uiteindelijke uitslag van de Grand Prix werd daarmee overschaduwd door de gebeurtenissen in de aanloop. De beelden van stilstaande auto’s op de grid bleven de gesprekken na de race domineren.
Wat betekent dit voor de rest van het seizoen?
De Formule 1 en de betrokken teams zullen de komende dagen grondig onderzoeken wat er precies is misgegaan in Maleisië. De uitkomst van dat onderzoek kan invloed hebben op hoe teams hun software-processen in de rest van het seizoen 2026 inrichten.
Coureurs als Verstappen, Antonelli en Hamilton zullen hopen dat dit een eenmalig incident blijft. De druk op de technische afdelingen is na vandaag in ieder geval een stuk groter geworden.
