Een trein is vanochtend in aanraking gekomen met materiaal dat opzettelijk op het spoor was aangebracht bij Steenwijk. Dat bevestigt een woordvoerder van ProRail aan de NOS. Het incident leidde niet tot een ongeluk en er zijn geen gewonden gevallen.
Op tientallen plekken in het land werd soortgelijk sabotagemateriaal aangetroffen. Hierdoor raakte het spoornetwerk zwaar verstoord en liepen reizigers door het hele land vertraging op.
Wie achter de sabotageactie zit, is nog niet bekend. Ook is onduidelijk of er een verband is met Prinsjesdag, die vandaag plaatsvindt in Den Haag. De verantwoordelijkheid is tot op heden niet opgeëist.
Wat speelt er?
- Een trein reed bij Steenwijk over materiaal dat op het spoor was vastgemaakt.
- Er zijn geen gewonden en het leidde niet tot een ongeluk.
- Op minstens twintig locaties werd sabotagemateriaal aangetroffen, maar de inventarisatie was vanochtend vroeg nog gaande.
- De tracés tussen Utrecht en het noorden en oosten van Nederland werden het hardst getroffen.
- Reizigers worden aangeraden de online reisplanner te raadplegen.
Hoe werkte de sabotage?
Volgens ProRail ging het om buizen die aan het spoor waren vastgemaakt. Door deze constructie kon het spoorbeveiligingssysteem niet meer herkennen of een spoor bezet was door een trein.
Als gevolg daarvan sprongen seinen op meerdere trajecten automatisch op rood. Dat leidde tot een kettingreactie van verstoringen in de landelijke dienstregeling.

Veel vertragingen, maar rustige perrons
De hinder trof met name de verbindingen tussen Utrecht en het noorden en oosten van het land. Omdat deze routes een centrale rol spelen in het netwerk, werkte de verstoring door op treinen in het hele land.
Opvallend genoeg bleef het relatief rustig op de perrons. Volgens de NS lijkt het erop dat veel reizigers tijdig een alternatief hebben gezocht voor hun treinreis.
ProRail bezig met herstel en bewijsveiligstelling
ProRail inspecteert momenteel alle trajecten waar een storing is gemeld. De prioriteit ligt bij het zo snel mogelijk opstarten van het treinverkeer.
Tegelijkertijd moet bewijsmateriaal worden veiliggesteld voor de politie. Zodra een traject is vrijgemaakt, wordt de dienstregeling daar geleidelijk hervat. Hoelang dat per locatie duurt, kon de woordvoerder niet zeggen.
Dader en motief nog onbekend
Het is vooralsnog onduidelijk wie verantwoordelijk is voor de sabotageactie. Niemand heeft de actie tot nu toe opgeëist.
Er wordt ook gekeken of er een mogelijke link is met Prinsjesdag, die vandaag in Den Haag plaatsvindt. Concrete aanwijzingen daarvoor zijn er op dit moment niet.
Wat kunnen reizigers verwachten?
ProRail en NS raden reizigers aan de online reisplanner te raadplegen voordat ze op pad gaan. Herstelwerkzaamheden zijn in volle gang, maar de situatie kan per traject sterk verschillen.
Naarmate meer sporen worden vrijgegeven, zal de dienstregeling stap voor stap worden herstart. Reizigers moeten er rekening mee houden dat dit de rest van de dag nog hinder kan opleveren.
